Pojištění vkladů 2018

Radost s peněz

Pojištění vkladů pro rok 2018 má stejná pravidla, jako předtím. Co je pojištění vkladů – jedná se v podstatě o způsob ochrany peněz uložených u bankovních institucí. V případě jejich krachu vyplatí Fond pojištění vkladů jejich klientům odškodné. V minulosti se jednalo jen o desítky procent. Nyní si mohou klienti bank oddychnout, neboť v případě krachu banky mají nárok na 100 % náhradu jejich vkladů. Pojištění vkladů 2018 je limitováno až do výše 100 tisíc eur. Ze zákona jsou totiž vklady pojištěny u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen. Na základě bankovní regulace a dohledu v tržních podmínkách nelze zabránit, aby došlo ke krachu některých z bankovních institucí. V minulosti přišla řada klientů bank o své finanční prostředky v důsledku jejich krachu. Eliminovat by to měl v současnosti Zákon o bankách, který dává bankám povinnost uzavřít pojištění vkladů.

Pojištění vkladů fyzických osob

Jak je to u pojištění vkladů fyzických osob. O své úspory se nyní nemusí již tolik obávat. Pokud by došlo ke krachu banky, nebo záložny jste chráněni zákonem. Díky tomu máte nárok získat své finanční prostředky zpět. V současnosti by se dalo říci, že díky zavedení zákona o povinnosti pojištění vkladů je peněžní sektor vcelku stabilní a dá se odhadovat, že v nejbližší době žádné bankroty nehrozí. Banky v ČR mají totiž nadbytek likvidity. Možná, že by se dalo říci, že na základě toho bankéři neví, co s penězi. Nastartování ekonomiky by mělo přinést zvýšenou poptávku po úvěrech.

Pojištění vkladu právnických osob

Ani u právnických osob nehrozí v nejbližší době nějaký vážný problém. Pojištění vkladů právnických osob také vychází z uvedeného zákona. V roce 2011 byly limity zdvojnásobeny. Bylo to na základě Evropské směrnice, která upravila pravidla pro vyplácení vkladů. Podle této směrnice byly zvýšeny minimální limity až na 100 000 EUR, současně i zkrácena lhůta pro zahájení vyplácení náhrad pojištěných vkladů.  Doba pro výplatu se stanovila na 20 pracovních dnů. Všechny vklady by měly být vyplaceny nejpozději do 5 let od zahájení jejich výplaty fondem.

pojistěte si zásah horské služby, pojištění pro rizikové sporty, srovnejte si nejlepší cestovní pojištění